Opanowanie języka obcego wymaga poświęcenia czasu i systematycznej nauki w celu rozwijania takich umiejętności, jak swobodne wypowiadanie się, pisanie, czytanie i słuchanie ze zrozumieniem. I właśnie tej ostatniej kompetencji przyjrzymy się dzisiaj, pokazując Ci, jak możesz skutecznie ją rozwijać i jak wpływa ona na naukę angielskiego. Sprawdź, jak uczyć się przez słuchanie i poznaj sprawdzone metody rozwijania kompetencji słuchowych!
Co daje nauka przez słuchanie? Oto cele, które możesz osiągnąć
W nauce języka obcego priorytetem są kompetencje komunikacyjne, a więc poszerzanie zasobu słownictwa i swobodnego wypowiadania się na wybrane tematy, w tym również prowadzenie konwersacji. Nie da się tego osiągnąć bez umiejętności słuchania ze zrozumieniem, dlatego osłuchiwanie z obcą wymową i akcentem stanowi jedno z głównych zadań stawianych przed osobami chcącymi opanować angielski. Dzięki temu zaczynają one nie tylko selekcjonować poszczególne wyrazy i rozumieć słowa wypowiadane przez obcokrajowców, lecz także uczą się odnajdywać sens w kierowanych do nich wypowiedziach i stopniowo przestają tłumaczyć zdania, ponieważ potrafią przetwarzać je na bieżąco, co znacznie usprawnia komunikację.
Aby było to możliwe, potrzebna jest praktyka i systematyczne obcowanie z językiem obcym. Właśnie dlatego warto rozważyć naukę poprzez słuchanie – umożliwia ona:
- oswajanie się z wymową obcych wyrazów i akcentem,
- poszerzanie zasobu słownictwa w wybranym zakresie tematycznym,
- rozwijanie umiejętności przetwarzania języka obcego, co znacznie ułatwi późniejsze komunikowanie się z jego użyciem.
Rozumienie ze słuchu jest niezbędne do prowadzenia rozmów, a nauka przez słuchanie to praktyczny sposób, który możesz wdrożyć w każdym momencie! Wystarczy urządzenie z dostępem do internetu i dobry odtwarzacz audio lub słuchawki. Słuchaj podczas spacerów, sprzątania, jazdy na rowerze czy w samochodzie – dzięki temu nie tracisz czasu i uczysz się wtedy, kiedy chcesz.
Czego słuchać, aby rozwijać kompetencje językowe?
Wiele zależy od tego, jakie cele ma Twoja nauka języka obcego. To zgodnie z nimi należy dobierać materiały do słuchania, a wybór jest imponujący! Mogą to być:
- audiobooki – książki czytane przez profesjonalnych lektorów lub osoby, dla których angielski jest językiem ojczystym,
- audycje radiowe,
- podcasty,
- piosenki.
To wszystko nie wymaga specjalistycznych narzędzi ani pomocy naukowych – wystarczy skorzystać z bogatych możliwości, jakie otwiera przez Tobą internet i wybrać takie materiały, które odpowiedzą na Twoje potrzeby, zwłaszcza pod kątem słownictwa, jakie planujesz opanować i obszaru tematycznego, w jakim chcesz się poruszać.
Wspieraj się napisami – to dobry krok na początek!
Jeżeli w pierwszych etapach nauka angielskiego przez słuchanie sprawia Ci trudność i nie potrafisz odróżnić poszczególnych słów, a co dopiero zrozumieć wypowiadanych zdań, śmiało posiłkuj się tekstem pisanym. Słuchaj piosenek, śledząc wzrokiem ich tekst, oglądaj filmy z napisami, odtwarzaj audiobooki, jednocześnie korzystając z książek w wersji drukowanej. To znacznie ułatwi selekcjonowanie wyrazów i pozwoli Ci przyzwyczaić mózg do obcowania z nieznaną dotąd wymową i akcentem. Możesz też odsłuchiwać kilkakrotnie ten sam utwór czy fragment, początkowo posiłkując się tekstem, a z czasem rezygnując z niego.
Nie przejmuj się niepowodzeniami – klucz do sukcesu to systematyczność
Nawet jeśli nie rozumiesz słuchanych materiałów, bez paniki – z czasem przyzwyczaisz się do obcej wymowy i łatwiej będzie Ci odczytywać sens wypowiedzi, zaczniesz rozróżniać słowa i pojmować ich znaczenie w zależności od kontekstu. Pozwól sobie na zanurzenie w angielskim i osłuchiwanie z językiem. Niech na przykład w Twoim samochodzie lub domu rozbrzmiewa zagraniczne radio, w którym przemawiają anglojęzyczni spikerzy.
Chcesz rozumieć ze słuchu? Koniecznie ćwicz tę umiejętność
Niezależnie od tego, czy planujesz zdawać egzamin certyfikujący Twoje zdolności językowe, czy wyjeżdżasz za granicę lub w pracy nawiązujesz kontakty z obcokrajowcami – rozumienie ze słuchu to kluczowa kompetencja, bez której nie poprowadzisz rozmowy ani nie zaliczysz testu. Właśnie dlatego nie pomijaj tej umiejętności w procesie nauki języka obcego. Ciekawym pomysłem na rozwój w tym obszarze jest odsłuchiwanie krótkich tekstów i odpowiadanie na dotyczące ich pytania. Takie zadania znajdziesz w wielu podręcznikach do angielskiego, a także na stronach internetowych poświęconych nauce tego języka.
Połącz naukę słuchania z nauką wymowy
W tym celu możesz powtarzać usłyszane zdania lub fragmenty tekstu, a także śpiewać piosenki. Dzięki temu przełamiesz ewentualną barierę mówienia, która często sprawia, że pomimo umiejętności tworzenia poprawnych wypowiedzi dana osoba krępuje się mówić, co uniemożliwia konwersację. Osłuchuj się zatem nie tylko z treściami wypowiadanymi przez lektorów czy spikerów, lecz także z brzmieniem własnego głosu i akcentu. Łącząc naukę rozumienia ze słuchu z mówieniem, skuteczniej rozwijasz swoje kompetencje językowe.
Słuchaj tych samych materiałów kilkakrotnie
Już o tym wspomnieliśmy, jednak warto to powtórzyć i podkreślić – wielokrotne odsłuchanie tego samego tekstu pozwala Ci z czasem wychwytywać słowa kluczowe i najważniejsze zwroty, osłuchiwać się z poprawną wymową i akcentem oraz przyswajać gramatykę w naturalny sposób. Tekst, który na początku może wydawać się niezrozumiały, z każdym kolejnym odsłuchem staje się czytelniejszy – zwłaszcza jeśli przy pierwszych próbach skorzystasz z napisów.
Chcesz nauczyć się angielskiego skutecznie i szybko? Poznaj ofertę American Academy!
Słuchanie to nie wszystko i nieraz niezbędne okazuje się wsparcie profesjonalnych lektorów. A takich znajdziesz w naszej szkole języka angielskiego – w American Academy (https://americanacademy.pl/) organizujemy kursy dla osób na różnych poziomach zaawansowania, a lekcje są dostosowane do indywidualnych potrzeb i prowadzone sprawdzonymi metodami. Przekonaj się sam – wypełnij test weryfikujący Twój poziom językowy i już dziś zapisz się na zajęcia stacjonarne lub online!